Telefon : 0 346 219 1156
Belgegeçer : 0 346 219 1155
 Diyabetin ayak izleri konulu seminer düzenlendi

 Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği tarafından düzenlenen ve Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Endokrinoloji ve Metabolizma Bölümü organizasyonunda kentteki bir otelde gerçekleştirilen seminere, çeşitli hastanelerde görev yapan dahiliye uzmanları ve asistanları katıldı.

Programda konuşan Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkan Yardımcısı ve Erciyes Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fahri Bayram, diyabetin her yaşta görülebilecek bir hastalık olduğuna dikkat çekti.

Diyabetin 20 yaş gurubunun üzerinde artığını belirten Bayram, "Diyabet global bir tehlike, diyabet başladıktan sonra geri dönmek güç oluyor. Bunun için bu tip toplantıların sayılarını artıracağız." dedi.

Derneklerinin 600 üyesinin bulunduğunu vurgulayan Bayram, diyabet hastalığında erken tanının önemli olduğunu ve bu yönde toplumu bilinçlendirmek adına çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

CÜ Endokrinoloji ve Metabolizma Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülhan Duman ise, diyabette erken tanı ve uygun tedavinin önemini vurguladı.

Geç kalınması durumunda hastalığın ciddi sonuçlara yol açabileceğini dile getiren Duman, "Ailesinde şeker hastası bulunanların, kilolu insanların, tansiyon, kolesterol ve kalp hastalığı gibi hasatlıkları olan hastalarla çok su içme çok idrara çıkma, kilo kaybı, kilo artışı, bulanık görme, yara ve enfeksiyonların geç iyileşmesi olan insanların mutlaka ilk olarak açlık kan şekeri ölçümü yaptırmaları gerekmektedir." diye konuştu.

Programın sonunda Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri ve İç Hastalıkları Doktoru Prof. Dr. Habip Bilen, sunum yaptı.